Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Storytelling w raportach
Storytelling w raportach

Storytelling w Raportach

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne raporty przyciągają naszą uwagę, podczas gdy inne wydają się nudne i trudne do przebrnięcia?

Raporty biznesowe są jak mapy. Prowadzą nas przez skomplikowany krajobraz danych, wskazując drogę do zrozumienia, analizy i podejmowania decyzji. Jednak jak w każdej podróży, również w raportach istnieje ryzyko zgubienia się w gąszczu informacji.

W świecie analizy danych, storytelling – czyli sztuka opowiadania historii – nabiera szczególnego znaczenia. Sztuka ta pomaga zrozumieć, wyciągnąć wnioski i przekazać przesłanie za pomocą danych. To własnie sposób w jaki je zaprezentujemy, może mieć ogromny wpływ na to, jak zostaną one odbierane i zrozumiane.

Artykuły w tej kategorii będą koncentrować się na zasadach storytellingu w raportach. Analizować będę różne aspekty wizualne, narracyjne i strukturalne, które mogą uczynić Twoje raporty bardziej skutecznymi i przystępnymi dla odbiorcy. Zanim jednak wejdziemy w szczegóły, przyjrzyjmy się czterem kluczowym koncepcjom, o których będę więcej pisał w kolejnych częściach.

  1. Obciążenie poznawcze na ekranie

Pomyśl o swoim ulubionym filmie. Każdy kadr, każda scena zostały starannie skomponowane, aby przekazać określone emocje i informacje. Tak samo powinno być z raportami. Każdy element na ekranie, każda tabela czy wykres, podnosi obciążenie poznawcze – czyli ilość pracy, jaką musi wykonać nasz mózg, aby przetworzyć daną informację. Naszym celem jest więc minimalizacja tego obciążenia, aby odbiorca mógł łatwiej zrozumieć przekazywane dane.

  1. Identyfikacja wartości informacyjnej

Często w raportach można znaleźć wiele elementów, które wyglądają imponująco, ale nie dodają rzeczywistej wartości informacyjnej. To, co ważne, to umiejętność identyfikacji tych elementów i eliminacja ich, aby skupić się na istotnych danych.

  1. Sygnał i szum

W analizie danych istnieje pojęcie sygnału i szumu. Sygnał to informacje, które są istotne i mają znaczenie dla naszej analizy. Natomiast szum to wszystko, co przeszkadza, zaciemnia lub rozprasza naszą uwagę od głównego przekazu. Naszym zadaniem jest odsiewanie szumu, aby sygnał był klarowny i zrozumiały.

  1. Brak porządku wizualnego

Wreszcie, porządek wizualny jest kluczowy dla czytelności raportów. Kiedy dane są przedstawione w sposób uporządkowany i klarowny, łatwiej jest odczytać i zrozumieć przekazywane informacje.

Zapraszamy do śledzenia mojej strony, aby poznać tajniki sztuki storytellingu i odkryć, jak zwiększyć wartość swoich prezentacji i raportów, czyniąc je bardziej przekonującymi i angażującymi dla odbiorców

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *